Контакти
58002, м. Чернівці
вул. Банкова, 1
Навчальний корпус №20.
Тел/факс: (0372) 55-38-26
E-Mail: college@chnu.edu.ua
вологість:
тиск:
вітер:
29 листопада 2024 року, за сприяння викладачів циклової комісії правничих дисциплін, Світлани Лазарівни Флорескул-Світової та Ніни Сергіївни Попельницької, було організовано зустріч студентів 2, 3 та 4 курсу спеціальності 081 Право із співробітниками Центру допомоги врятованим (ЦДВ) – Ольгою Довганюк, юристкою ЦДВ у Чернівцях та Альбіною Каріною, соціальною працівницею ЦДВ.
Дана зустріч проводилася в рамках щорічної всесвітньої акції «16 днів проти гендерно зумовленого насильства». Мета акції – привернути увагу суспільства до масштабу проблеми, об’єднати людей у протидії будь-яким проявам гендерно зумовленого насильства, підтримати постраждалих і нагадати, що зміни в суспільстві починаються з кожного та кожної з нас.
Зустріч із представниками ЦДВ мала на меті підвищити обізнаність здобувачів освіти із однієї з найболючіших тем сучасності – гендерно зумовленого насильства та / або домашнього насильства, що є одним із найпоширеніших порушень прав людини.
Ольга Довганюк вказала на те, що гендерно зумовлене насильство (ГЗН) – це насильство, що вчиняється через належність людини до певної статі чи гендерної ідентичності. Воно може торкатися і чоловіків, і жінок, і дітей, і осіб старшого віку, але в 90% випадків постраждалими стають саме жінки та дівчата.
Виділяють 4 основні види ГЗН:
- Фізичне – побиття чи будь-які тілесні ушкодження.
- Сексуальне – згвалтування, примус до сексуальних дій чи домагання.
- Економічне – заборона працювати чи навчатись, контроль фінансових ресурсів.
- Психологічне – приниження, контроль, маніпуляції, шантаж і словесні образи.
Часто ті чи інші види насильства стають настільки звичними в житті постраждалих, що починають сприйматися нормою. Але жодне насильство не може бути нормальним.
Особливий акцент Ольга Довганюк зробила на випадках сексуального насильства, пов’язаного із війною. Юристка вказала те, що формами сексуального насильства, які відносяться до воєнних злочинів відповідно до Римського Статуту Міжнародного Кримінального Суду є: зґвалтування; сексуальне рабство; примушування до зайняття проституцією; примусова вагітність; примусова стерилізація; інші форми сексуального насильства, подібні за тяжкістю (наприклад, погрози зґвалтуванням або сексуальним насильством, каліцтво жіночих або чоловічих статевих органів, тортури сексуального характеру, примусове оголення тощо).
Працівники ЦДВ повідомили алгоритм дій у разі, якщо особа постраждала від насильства, пов’язаного із війною:
1. За можливості, спробуйте знайти найбільш безпечне для себе місце.
2. Звернутися за медичною допомогою та для фіксації тілесних пошкоджень і стану здоровʼя до закладів охорони здоровʼя за номером 103.
3. Повідомити про злочин діючі органи влади:
- Національну поліцію України за номером 102;
- прокуратуру (дані по регіонам за посиланням: https://gp.gov.ua/ua/posts/sajti-oblasnih-prokuratur);
- військову адміністрацію за місцем вчинення злочину або за місцем перебування.
4. Максимально задокументувати злочин (за можливості проведіть фото / відео фіксацію та зафіксуйте можливих свідків).
5. У разі потреби, звернутися за психологічною та юридичною підтримкою:
- Контактний центр системи надання безоплатної правової допомоги:
- 0 800 213 103або www.legalaid.gov.ua
- Урядовий контакт центр: 1547 або www.1547.ukc.gov.ua
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 116 123 або www.facebook.com/lastradaukraine.
На завершення даного заходу працівники ЦДВ подякували студентам ВСП «Фаховий коледж ЧНУ» за проявлену активність, обізнаність, небайдужість і відзначили активних учасників символічними подарунками – браслетами, ручками з тематичними логотипами, тематичними наліпками, буклетами тощо.